Vzteklina

Vzteklina

Vzteklina, zvaná také rabies, je přenosné virové onemocnění, vyvolané virem z rodu Lyssavirus. Vzteklina napadá centrální nervový systém a většina případů u lidí končí smrtí. Nemoc postihuje téměř všechna teplokrevná zvířata, avšak ptáci bývají vůči viru nevnímaví.

Jak se vzteklina přenáší? Jak probíhá?

Virus vztekliny se přenáší prakticky výhradně slinami. V nich se vyskytuje již 3-5 dnů před tím, než se u postiženého zvířete či člověka objeví typické symptomy. K přenosu vztekliny dochází přes poraněnou kůži - nejčastěji tedy pokousáním. Ve svalovině v místě infekce se virus pomnoží a dále cestuje nervovými drahami do centrální nervové soustavy. Zde se virus začíná intenzivně množit a způsobí zánět. Po různě dlouhé inkubační době se již naplno projeví příznaky onemocnění.

Jak poznáme infikované a potenciálně nebezpečné zvíře?

Obecně se dá říci, že nejpravděpodobnějším přenašečem vztekliny je v našich oblastech zejména liška obecná, netopýři, v menší míře potom psi a kočky. Projevy chování nakaženého zvířete se potom vždy odvíjí podle toho, ve které fázi onemocnění se právě zvíře nachází.

V první fázi onemocnění vzteklinou, tzv. počáteční, se u zvířete projevuje apatie, deprese a paréza hltanu - neschopnost polykat, spojená se sliněním. Tato fáze obvykle trvá jeden až tři dny.

Ve druhém stádiu, excitačním, se objevuje agresivita. Zvíře útočí na jiná zvířata či lidi, vrhá se proti stěnám, pokouší se sežrat nepoživatelné předměty (kameny), objevuje se šilhání a nestejná velikost zorniček. Typické je silné svědění (kůže, rozškrabaná až do masa) a paralýza hlasivek. Jsou narušeny reflexy hlavových nervů, objevuje se paralýza lícního nervu.

Ve třetí fázi (paralytické) dochází k ochrnutí zadních končetin, konečníku, močového měchýře. Poté dojde k ochrnutí předních končetin a následnému úhynu zvířete. Tato fáze trvá asi 4-5 dní.

Jaké jsou příznaky vztekliny u lidí?

Inkubační doba vztekliny se pohybuje v rozmezí šesti dnů až deseti týdnů, závisí - stejně jako u zvířat - na vnímavosti jedince, místě pokousání, kmeni viru i jeho množství v těle. Projevuje se bolestí hlavy a svalstva, úzkostí a zmateností, halucinacemi. Později přichází agresivita a zuřivost. Typickým příznakem vztekliny je hydrofobie - strach z vody, což je způsobeno ochrnutím polykacích svalů a neschopností polykat. Ve spojení s extrémní vzrušivostí stačí jen pohled na vodu či zvuk zašplouchání k nepřiměřené reakci. Vzteklina se u lidí dále projevuje sliněním a nespavostí. Vzteklina v drtivé většině případů končí paralýzou, kómatem a následnou smrtí.

Jak se vzteklina léčí?

Vzteklina je bohužel stále na seznamu neléčitelných chorob. Jedinou nadějí je podchytit tuto nemoc včas, dokud se ještě neprojevují její příznaky, a nasadit velké dávky očkovacích látek. Tyto očkovací látky použil poprvé již Louis Pasteur, problém je tedy skutečně především v tom, že vzteklina nebývá u pacienta rozpoznána včas. V současné době byly vyvinuty experimentální metody, spočívající v uvedení nemocného do umělého kómatu a podávání velkého množství látek, zabraňujících postupu viru a ochraňujících mozek. Tato metoda je však velice nákladná a její budoucnost je nejistá.

Existuje nějaká prevence vztekliny? Jaká?

Nejlepší prevencí je pochopitelně zvýšená opatrnost. Pokud se vydáváte do přírody, dejte si pozor na podezřele se chovající zvířata, zejména ta, která neprojevují přirozenou plachost. V oblastech, kde se vzteklina vyskytuje, je lidem i zvířatům poskytována vakcína, pokud dojde k pokousání člověka potenciálně nebezpečným zvířetem, je nutné okamžité očkování.

Nákup on - line

Široká nabídka vitamínů, minerálů a potravinových doplňků

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Vzteklina"

Razítko stránky
3.7.2008 21:37:58

Generováno
22.2.2019 22:27:48