Vitamín K

Vitamín K

Vitamín K (fylochinon) je antihemoragický vitamin, neboli vitamín zabraňující krvácení. Patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Vitamín K se vstřebává v játrech pouze v přítomnosti žlučových kyselin. Používá se především ke snížení vnitřní krvácivosti po operacích. Vitamín K má však i důležitou funkci při výstavbě kostí a snižuje riziko osteoporózy.

Kdy se používá vitamín K?

Hlavní využití má vitamín K při profylaxi nebo léčbě poruch krevní srážlivosti. Dále se používá u nemocných se špatným příjmem tuku, při zamezení odtoku žluče nebo při onemocnění jater. V některých případech ho lze použít i jako protijedu u lidí, kteří byli předávkováni perorálně používanými protisrážlivými přípravky. Vitamín K je vhodný také podávat při dlouhodobé terapii léků ze skupiny antibiotik, léků s obsahem kyseliny salicylové, sulfonamidů a jejích derivátů.

Co způsobuje nedostatek vitamínu K?

V případě nedostatku vitamínu K dochází nejčastěji k destrukci střevní flóry, která vyvolává zpomalení srážení krve, a tedy dochází k vyšší krvácivosti. Nedostatek vitamínu K se může projevit i u předčasně narozených novorozeňat.

Nadbytek vitamínu K?

K předávkování vitamínem K nejčastěji dochází při požití většího množství vitaminových preparátů. Nadbytek vitamínu K způsobuje hemolýzu.

Kde je vitamín K obsažen?

Vitamín K1 se vyskytuje v zelených částech rostlin.

Vitamín K2 (menachinon) je produkovaný bakteriemi, kdy střevní bakterie produkují vitamín K v množství, které dokáže plně pokrýt denní potřebu. Jen vysoké dávky antibiotik nebo jejich delší podávání mohou část těchto "přátelských" bakterií, které se normálně nacházejí ve střevě zničit a vyvolat tak nedostatek vitamínu K .

Vitamín K3 (menadion) se vyrábí synteticky.

Přírodními zdroji vitamínu K je brokolice, špenát, petrželová nať, tuřín, hlávkové zelí, kapusta, brukev, kedlubny, rajčata, mrkev, červená řepa, vepřové játra, rostlinné oleje, maso, pistáciové oříšky.

Nákup on - line

Vitamíny, potravinové doplňky a produkty pro zdraví

Kam dál?

Vitamín A Vitamín B1 Vitamín C Vitamín E

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Vitamín K"

Razítko stránky
4.3.2009 21:21:35

Generováno
22.2.2019 22:27:41