Vitamín E

Vitamín E

Vitamín E je souhrnné označení pro tzv. tokoferoly. Vitamín E se používá zejména, při léčení nemocí srdečního nebo svalového původu. Likviduje např. křeče v lýtkách ( spolu s hořčíkem), léčí kožní choroby, těžké opařeniny, jizvy apod. Vitamín E dokáže dodat energii a chuť do života. Dále vitamín E také zvyšuje odolnost organismu proti virům a bakteriím, především pak u starších lidí. Dobré je také vědět, že vitamín E se nesnáší se železem. Vitamín E se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích.

Podle nejnovějších výzkumů má však vitamín E pravděpodobně i antikarcinogenní vlastnosti a také dokáže chránit organismus proti tzv. nežádoucím vedlejším vlivům při léčení právě rakoviny, jako jsou např. záření a chemoterapie. Antioxidační vlastnosti vitamínu E musí být pro jeho účinnost podporovány součastně dalšími vitamíny, mezi které patří vitamín C, selen a případně i beta-karoten.

Co způsobuje nedostatek vitamínu E a jak se projevuje?

Nedostatek vitamínu E se může projevit jako neurologické potíže, snížení obranyschopnosti nebo poruchou funkce gonád, což může vést až k úplné neplodnosti. U novorozenců může nedostatek vitamínu E vyvolat anémii způsobenou zkrácením životnosti červených krvinek.

Nedostatek vitamínu E je nejčastěji spojen s poruchami vstřebávání a distribuce tuků.

Předávkování vitamínem E

Ač se jedná o vitamín rozpustný v tucích, tak ve srovnání s jinými vitamíny z této skupiny je tokoferol relativně málo toxický. U citlivějších lidí mohou velmi vysoké dávky vitamínu E vyvolat přechodné žaludeční potíže a průjmy. Takové příznaky by měly vymizet po přerušení příjmu vitamínu E. Také je prokázáno, že dlouhodobé užívání vitamínu E ve vysokých dávkách zhoršuje vstřebávání vitamínu K se všemi jeho důsledky.

Kde se vyskytuje vitamín E?

Zdroj vitamínu E ( tokoferol ) se v malém množství vyskytuje v obilních klíčcích, v rostlinných olejích, burských oříšcích, sóji, salátu, kukuřici, chlebu, másle, sýrech, hrachu, fazolích, špenátu, ve žloutku, v sádle, ve vnitřnostech, v mase savců a mléce.

Nákup on - line

Vitamíny, potravinové doplňky a produkty pro zdraví

Kam dál?

Vitamín A Vitamín B1 Vitamín C Vitamín K

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Vitamín E"

Razítko stránky
4.3.2009 21:29:41

Generováno
22.2.2019 22:28:10