Vitamín B1

Vitamín B1

Vitamín B1 (thiamin) je bílá nebo bezbarvá krystalická sloučenina. Podílí se na metabolismu uhlohydrátů, jelikož usnadňuje chemické reakce, kterými se konečný produkt, glukóza, mění v energii. Vitamín B1 je nezbytný pro funkci nervového systému a působí blahodárně i proti únavě. Patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě.

Objev vitamínu B1

Vitamín B1 byl objeven na počátku dvacátého století v celozrnné rýži, když se zjistilo, že právě tato rýže je schopna léčit chorobu beri-beri.

Zdroje vitamínu B1

Jako nejlepší zdroj thiaminu slouží pivovarské droždí, brambory, fazole, obiloviny. Vyskytuje se také i ve vepřovém mase, lískových a vlašských ořeších, drůbeži a rybách. V případě, že základem jídelníčku je ovoce, obiloviny a zelenina je příjem více než dostatečný k zajištění denní potřeby vitamínu B1.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B1?

Nedostatek vitamínu B1 se projevuje podrážděností, nespavostí, špatnou koncentrací, bolestmi hlavy a nervovou labilitou. Nedostatek thiaminu také způsobuje již zmiňovanou nemoc beri-beri, která se však dnes již vyskytuje jen velmi vzácně.

Předávkování vitamínem B1

K předávkování vitamínem B1 by dojít nemělo, protože jej organismus neumí skladovat. Zásoba v organismu stačí na 4 - 10 dní. Byly však již popsány některé ojedinělé případy alergické reakce u senzitivních lidí při ústním podání 5 - 10 mg vitamínu B1.

Co ničí nebo snižuje hladinu vitamínu B1 v organismu?

Mezi největší nepřátele vitamínu B1, patří káva a větší množství čaje, který hladinu vitamínu B1 snižuje.

Kdy tělo vyžaduje zvýšenou dávku vitamínu B1?

Potřeba zvýšené hladiny vitamínu B1 roste při velké fyzické námaze, při stresu, některých nemocech, otravách nikotinem, olovem či arzenem v těhotenství, apod..

Nákup on - line

Vitamíny, potravinové doplňky a produkty pro zdraví

Kam dál?

Vitamín A Vitamín C Vitamín E Vitamín K

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Vitamín B1"

Razítko stránky
6.2.2009 13:04:00

Generováno
22.2.2019 22:27:14