Vitamín A

Vitamín A

Vitamín A (axeroftol) je v vitamín rozpustný v tucích. Vitamín A existuje ve dvou přirozených formách a tím je vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol).

K čemu slouží vitamín A

Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu neboli zrakového pigmentu, který slouží při nízkém osvětlení. Při nedostatku vitamínu A dochází ke vzniku šerosleposti. Vitamín A je pro organismus zároveň důležitý i jako antioxidant a je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí (xeróza). Dále se vitamín A podílí na prevenci a léčbě rakovin, stejně jako je důležitý pro zdravý vzhled pokožky, pleti a očí, či pro činnost pohlavních žláz.

Zdroje vitamínu A

Zdrojem vitaminu A je alfa a beta karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva. Jako další zdroj vitamínu A mohou sloužit např. vnitřnosti. Z rostlinných zdrojů je asi 2x slabší příjem vitamínu A než z produktů živočišných. Hlavním zdrojem vitamínu A jsou žloutky, máslo, sýry, plnotučné mléko, játra mořských ryb, játra a vnitřnosti jiných teplokrevných zvířat, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, papriky, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, třešně, jeřabiny.

Co způsobuje předávkování vitamínem A a jaké jsou následky?

Při příjmu vitamínu A ze zeleniny se nemusíme bát předávkování, ale při požití 100 gramů medvědích jater může dojít i ke smrti. Průměrná denní dávka vitamínu A pro dospělého by měla být 0,8 mg. Předávkování je velmi nebezpečné pro těhotné ženy a malé děti. U těhotných žen může vysoká dávka vitamínu A vyvolat poruchy vývoje plodu. Na rozdíl od vitamínu C se vitamín A nevylučuje.

Znaky předávkování vitamínem A?

Mezi hlavní znaky předávkování vitamínem A patří praskání a krvácení rtů, podrážděnost.

Jak organismus spotřebovává vitamín A a co jej ničí?

Ke spalování vitamínu A dochází při umělém osvětlení, sledování televize, požívání alkoholu, anacidních žaludečních léků, aspirinu, barbiturátů, léků na snížení cholesterolu. Ničí se také při teplotě nad 100°C.

Nákup on - line

Vitamíny, potravinové doplňky a produkty pro zdraví

Kam dál?

Vitamín B1 Vitamín C Vitamín E Vitamín K

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Vitamín A"

Razítko stránky
6.2.2009 13:46:28

Generováno
22.2.2019 22:27:59