Varilrix

Co je to Varilrix?

Varilrix je vakcína, podávaná formou injekce, chránící před onemocněním planými neštovicemi. Účinnou látku vakcíny tvoří živé, oslabené viry planých neštovic. Působením vakcíny si lidské tělo vytváří vlastní protilátky proti této chorobě.

Co je nutné vzít v úvahu před podáním vakcíny?

Je nutné pečlivě zvážit, zda se u očkovaného již dříve neprojevila přecitlivělost na některou ze složek vakcíny. V každém případě je vhodná konzultace s lékařem.

Jak se Varilrix podává?

Vakcína Varilrix se podává subkutánně, tzn. podkožně, každá dávka se musí podat do jiného místa. Varilrix by neměl být podán do kůže, nesmí být podán intravenózně ani intraarteriálně (do žíly či tepny).

Varilrix se podává v závislosti na věku, a to buď v jedné nebo dvou dávkách. Pokud se lékař či zdravotní sestra rozhodne podat vakcínu ve dvou dávkách, je nutný rozestup mezi jednotlivými aplikacemi v délce 6-10 týdnů. Jedna dávka Varilrixu se podává dětem od devíti měsíců do dvanácti let věku, od třinácti let výše se očkuje dvěma dávkami vakcíny.

U pacientů s vysokým rizikem nákazy je možná vakcinace větším počtem dávek Varilrixu.

Je možné podávat společně s Varilrixem jinou vakcínu? Jaká jsou omezení, spojená s aplikací Varilrixu?

U zdravých jedinců nehrozí žádné riziko, proto to možné je. Pokud však není společně s Varilrixem podávána vakcína, obsahující spalničkový virus, musí být mezi oběma vakcinacemi udržen odstup nejméně jednoho měsíce. Po dobu šesti týdnů od očkování nesmí být užívány přípravky, obsahující salicyláty. Osoby, kterým byla podána krevní transfúze či imunoglobiny, musí očkování odložit o 3 měsíce. U vysoce rizikových pacientů (toto rozhodnutí je ovšem vždy v rukou lékaře) nesmí být s Varilrixem podána jiná živá, oslabená vakcína.

Jaké jsou nežádoucí účinky Varilrixu?

Podobně jako u jiných vakcín může se i po aplikaci Varilrixu objevit v místě vpichu zčervenání pokožky, otok, bolest či svědění. Tyto reakce obvykle do několika dnů vymizí. Dále je možné, že se u pacienta vyskytne horečka nebo kožní vyrážka.

U Varilrixu, stejně jako u ostatních injekčně podávaných vakcín, existuje malé riziko těžké alergické reakce, projevující se vyrážkou na horních i dolních končetinách, otoky víček a obličeje či ztíženým polykáním nebo dýcháním. Tyto reakce se obvykle dostaví velice brzy, zpravidla ještě před odchodem z ordinace. Pokud se objeví později, je samozřejmostí vyhledání okamžité lékařské pomoci.

Smí se Varilrix podávat těhotným ženám?

Aplikace vakcíny Varilrix se těhotným ženám rozhodně nedoporučuje. Riziko je tak vysoké, že je nežádoucí otěhotnět do tří měsíců po očkování.

Kam dál?

Encepur Fluarix Gardasil Infarix Hexa Prevenar Rabipur

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Varilrix"

Razítko stránky
15.8.2008 23:00:45

Generováno
22.2.2019 22:27:33