Rakovina děložního čípku

Co je to rakovina děložního čípku?

Rakovina děložního čípku je zhoubné nádorové bujení, vyskytující se právě v oblasti děložního čípku. Jedná se o jednu z nejčastějších forem rakoviny u žen, jehož diagnostikování je ztíženo celkovou nenápadností nádoru.

Co způsobuje rakovinu děložního čípku? Jak se přenáší?

Rakovinu děložního čípku způsobuje tzv. HPV, lidský papillomavirus. Existuje nejméně ve 100 typech, více než 40 typů se přenáší pohlavním stykem. Většina typů HPV je neškodná, ovšem některé jsou brány jako nebezpečné právě kvůli tomu, že častěji způsobují zhoubné bujení. Jedná se zejména o typy 16 a18, které jsou zodpovědné za více než 70% nádorů, dále typy 31, 35, 45, 51 a 52. S HPV se během svého života setká až 80% žen a u většiny z nich proběhne infekce lehce a bez následků. Některé ženy se ovšem mohu setkat i s opakovanými infekcemi.

HPV virus se přenáší, jak už bylo zmíněno, pohlavním stykem, ale také například kontaktem s pokožkou nakaženého, a to s kůží v oblasti genitálií. Kondomy proto v tomto případě neposkytují stoprocentní ochranu proti nákaze lidským papillomavirem.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik nádoru?

Obzvláště rizikové faktory jsou tři: zaprvé je to kouření, zadruhé častá změna sexuálních partnerů a dále také brzké započetí pohlavního života, čímž je myšlen začátek pohlavního života ve věku nižším než sedmnáct let.

Jak se rakovina děložního čípku projevuje?

Prvním stádiem nemoci je tzv. období prekancerózní neboli předrakovinové. V tomto období ještě nedochází ke zhoubnému bujení, nicméně choroba je již dobře rozpoznatelná lékařskými přístroji. V tomto a následujícím období raného stadia je rakovina děložního čípku ještě bez příznaků. Poději, pokud není nádor včas podchycen a odstraněn, se objevuje krvavý výtok a krvácení po pohlavním styku. V pozdní fázi rakovinné bujení způsobuje bolest močovodů. Rakovina děložního čípku je smrtelné onemocnění, na něž umírá mnoho žen.

Jak se rakovina děložního čípku léčí?

Vždy záleží na tom, v jakém stadiu onemocnění se pacientka nachází. U časných stadií rakoviny lékař obvykle doporučí chirurgické odstranění tkáně. U pozdních stadií nemoci, která již nelze řešit operativně, se přistupuje k léčbě ozařováním. Nutno podotknout, že se pro každou ženu s diagnózou rakoviny děložního čípku stanovuje specifický léčebný program.

Dá se rakovině děložního čípku předejít? Existuje proti ní vakcína?

Nejlepší ochranou proti rakovině děložního čípku je pochopitelně prevence - tedy pravidelné návštěvy u gynekologa a stěry děložního čípku, prováděné jednou ročně.

Dále je možné nechat se očkovat. Toto očkování je možné provést jak u dívek, které dosud neměly pohlavní styk, tak u již sexuálně aktivních žen, u nichž vakcína chrání proti opětovným infekcím a výrazně snižuje riziko vzniku karcinomu.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Rakovina děložního čípku"

Razítko stránky
15.8.2008 20:48:09

Generováno
22.2.2019 22:28:07