Rabipur

Co je to Rabipur?

Rabipur je očkovací látka, používaná k prevenci onemocnění vzteklinou (tedy jako vakcína) či přímo k léčbě vztekliny v jejím počátečním stadiu. Očkovací látka Rabipur obsahuje chemicky inaktivované viry, které samy o sobě nemohou vést ke vzniku infekce, stále ale mohou (a mají) vyvolat imunitní reakci organismu a vznik potřebných protilátek.

Jak se Rabipur používá?

Rabipur je možno použít dvěma způsoby: buď k vakcinaci v rámci prevence pro osoby, které se např. chystají do oblastí, postižených výskytem vztekliny nebo u kterých hrozí riziko kontaktu s infikovanými živými či mrtvými zvířaty, nebo jako očkovací látka v případě, že již ke kontaktu s infikovaným zvířetem došlo.

Kdy by se vakcína Rabipur neměla podávat?

Podání vakcíny Rabipur dospělému či dítěti je vždy riskantní v případě, kdy je člověk alergický na některou z jejích složek. Rabipur obsahuje jisté množství kuřecího proteinu, proto se jeho podání nedoporučuje lidem, alergickým na vejce či jiné vaječné výrobky. Dále by se neměl Rabipur podávat v případě, že očkovaný člověk trpí vysokými horečkami. V případě lehké infekce či nevysokých horeček Rabipur podávat lze. Pokud došlo k pokousání zvířetem, vakcína se podává vždy.

Jaké jsou možné nežádoucí účinky Rabipuru?

Především to je alergická reakce na některou z jeho složek, doprovázená ztíženým dýcháním, cyanózou (zmodráním) rtů nebo jazyka, otokem krku či jazyka a nízkým tlakem, který může vést až k nevolnosti a mdlobám, zkolabování a dokonce šoku. Tento druh alergie je ale vzácný. Častěji se objevuje červená svědivá vyrážka, bolest a otok v místě injekce, slabost, únava, bolesti svalů a kloubů, problémy se zažíváním (nevolnost, bolesti břicha). Velmi vzácně se objevují poruchy krevního oběhu, zraku či hmatu, rovnováhy, závratě, poruchy nervů, vedoucí ke ztrátě citu v některých částech těla.

Co když užívám jiné léky? Co když jsem nedávno prodělal/a nějaké onemocnění?

Pokud užíváte jiné léky, určitě to sdělte lékaři. Pokud vám nebude řečeno jinak, užívejte léky jako obvykle. Jestliže je váš imunitní systém oslabený, ať už v důsledku infekce nebo po podání léků, snižujících imunitu, je podání látky Rabipur možné, ovšem její účinky se nemusí projevit v dostatečné míře. Většinou je vytvořen krevní obraz, podle kterého se určuje, zda se v krvi vytvořilo potřebné množství protilátek. Pokud tomu tak není, je možné přeočkování.

Rabipur je možné kombinovat s jinou očkovací látkou, která neobsahuje živé bakterie nebo viry. Pokud je třeba podat imunoglobuliny (protilátky) proti vzteklině - to platí v případě pokousání - je třeba je podat zvlášť a do jiné části těla než samostatnou látku.

Je Rabipur bezpečný i pro těhotné a kojící ženy?

Pokud došlo u těhotné či kojící ženy ke kontaktu s virem, je Rabipur vždy podán. V ostatních případech nehrozí žádné závažné riziko, vždy je ale třeba poradit se s lékařem.

Jak se Rabipur podává?

Rabipur podává vždy vyškolený lékař nebo sestra na specializovaném pracovišti. Měli by být vyškoleni též pro léčbu vzácných alergických reakcí na Rabipur. Vakcína se podává do svalu na horní paži, u dětí do stehenního svalu. Rabipur se nesmí podat do hýžďového svalu. Lékař či sestra dále musí zajistit, aby vakcína nebyla podána do krevní cévy či kůže. Dávkování dále závisí na tom, zda jste již přišli do kontaktu s virem. Před možným kontaktem s virem se okamžitě podávají tři dávky, jedna při první návštěvě, další po jednom týdnu a třetí s odstupem další dvou nebo tří týdnů. U osob, kterým hrozí kontakt s virem, je nutné pravidelně provádět přeočkování, aby se udržela vysoká hladina protilátek.

Pokud je možné, že jste již přišli do kontaktu s virem, záleží vždy na riziku infekce. Jestliže jste již byli proti vakcíně očkováni, obvykle se podává jedna dávka Rabipuru okamžitě, další po třech dnech. V případě, že od očkování uběhly více než dva roky, je možné, že bude zapotřebí více dávek, 4-5, totéž platí v případě, že jste očkováni nebyli. Dávky se většinou podávají s rozestupem jednoho týdne.

V každém případě je nutné pečlivě dodržovat schéma podávání Rabipuru, pokud se nedostavíte v termínu, navštivte svého lékaře v nejbližší možnou dobu.

Ovlivňuje Rabipur pozornost?

Vakcína s největší pravděpodobností nijak neovlivňuje schopnost řídit vozidla ani zacházet se stroji.

Kam dál?

Encepur Fluarix Gardasil Infarix Hexa Prevenar Varilrix

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Rabipur"

Razítko stránky
3.7.2008 22:19:56

Generováno
22.2.2019 22:28:24