Pneumokok

Co je pneumokok?

Pneumokoky jsou bakterie, které se vyskytují všude kolem nás a osídlují oblast nosu a hltanu mnoha lidí. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s průvodci infekcí horních dýchacích cest.

Které jsou rizikové skupiny?

Invazivní typy pneumokoka mohou způsobit těžké onemocnění a ohrozit život především dětem a starším lidem nad 60 let. Nejrizikovější skupinou jsou však kojenci a děti do 5 let z důvodu nedostatečně vyvinuté obranyschopnosti organismu. Dokonce odborníci na problematiku pneumokokových onemocnění varují, že až 80 % všech případů zákeřných pneumokokových onemocnění propuká u dětí zdravých.

Jak se pneumokok přenáší?

Pneumokokové onemocnění se šíří kapénkovou infekcí od běžných přenašečů, kterým bezprostředně nezpůsobují nějakou chorobu k rizikovým skupinám, mezi které nejvíce patří malé děti či starší lidé, a způsobují u nich onemocnění. Nejsnadněji se přenáší právě mezi dětmi v kolektivním zařízení, například kýcháním, kontaktem rukou a ústy.

Co pneumokoky způsobují?

Pneumokokové bakterie u rizikových skupin, mohou vyvolávat nejnebezpečnější a život ohrožující onemoci.

Invazivní typy pneumokokové bakterie mohou být příčinou těžkých onemocnění jako je například zápal plic, otrava krve nebo zánět mozkových blan a ohrozit život zejména v dětském věku a u lidí nad 60 let.

Neivazivní formy infekce způsobují zánět středního ucha, který děti na životě neohrožuje, ale nese s sebou riziko zhoršení sluchu a zánět vedlejších nosních dutin, který vyžaduje léčbu antibiotiky.

Je více typů?

V dnešní době je známo více než 90 typů pneumokokových bakterií. Nejzávažnější je invazivní pneumokokové onemocněn (IPO), k nimž patří meningitidy, bakteriémie, sepse a pneumonie s bakteriémií.

Projevy onemocnění?

Pneumonie, bakteriémie a meningitida mají závažné projevy invazivních pneumokokových infekcí, ale třeba záněty středního ucha, sinusitidy a opakující se bronchitidy představují spíše neinvazivní projevy pneumokokové infekce.

Bohužel se zatím nevědomě, často prvotním příznakům nevěnuje velká pozornost. Příznaky jsou totiž na počátku podobné chřipce, ale s vysokou teplotou. A tím, že se u nás zatím, oproti západním zemím, neprovádí odběry krve při vysokých teplotách nebo jen zřídka, jsou dětem předepsána jen běžná antibiotika. Prvním příznakem tak je až to, že se nedostaví jejich očekávaný účinek. Dokonce narůstá počet pneumokoků, které na antibiotika již nereagují, a léčba se tak jen prodlužuje. Toto je potom důvod, proč není šíření nebezpečných bakterií zabráněno včas a choroba zaútočí s ještě větší silou, navíc ve velmi krátkém časovém sledu. Již je zaznamenána řada případů, kdy po třeba jen dvoudenních horečkách následuje náhlý kolaps pacienta a bezvědomí, které končí doživotními následky nebo smrtí.

Jaké může mít následky pneumokokový menigitid?

Je odhadováno, že kolem 20 % pneumokokových meningitid končí smrtí dítěte. U 30 % případů se projeví těžké neurologické postižení. A nejvíce alarmující je, že 60% dětí, které se z meningitidy vyléčí, se objeví nějaké trvalé poškození zdraví.

Jak se bránit?

V počátečním stádiu nemoci, které i tak lze jen těžko identifikovat jako pneumokoka, jsou jedinou obranou antibiotika. S jejich narůstajícím množstvím, ale pak jde ruku v ruce i mutace pneumokokových bakterií, které už na antibiotika nereagují. Tím, však počet nemocných rychle narůstá. Mnohem šetrnějším a hlavně účinnějším způsobem je preventivní očkování.

Čím se lze očkovat?

V ČR je momentálně nejznámější očkovací látka, proti pneumokokovými infekcím Prevenar. Tato nová očkovací látka, je jediná, která dokáže ochránit již děti v kojeneckém věku, přesněji od 2. měsíců. Vakcína Prevenar je však určena dětem až do 5 let, protože do tohoto věku patří k rizikové skupině. Prevenar, však není jedinou dostupnou vakcínou proti pneumokokovým infekcím. Další vakcínou dostupnou u nás již delší čas je Pneumo 23. Pneumo 23 je však vhodný až pro děti starší 2 let a dospělé. Rozdíl mezi oběma vakcínami je ve způsobu výroby i jiném způsobu fungování. Dalším rozdílem je, že Pneumo 23 má širší spektrum pokrytí než Prevenar.

Kdy se nechat naočkovat?

V případě prevence proti pneumokokovým onemocněním jistě platí, čím dříve, tím lépe. Očkování je možné již od 2. měsíců věku dítěte. Podle věku se však liší počet dávek. Nejlepší je poradit se s dětským lékařem, kde je dítě registrováno.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Pneumokok"

Razítko stránky
28.4.2008 23:00:05

Generováno
22.2.2019 22:28:03