Plané neštovice

Co jsou to plané neštovice?

Plané neštovice neboli varicella jsou vysoce infekční onemocnění virového původu. Nejčastěji postihuje děti ve věkovém rozmezí 3 až 10 let, kdy má tato choroba také nejmírnější průběh a v těle nemocného se doživotně vytvoří protilátky. Plané neštovice mohou však postihnout lidi jakékoliv věkové kategorie, u dospělých pacientů je však průběh této choroby těžší.

Co plané neštovice způsobuje?

Plané neštovice jsou způsobeny lidským virem HHV-3, takzvaným herpesvirem, příbuzným s viry, způsobujícími například opar. Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, virus se vyskytuje v pupíncích a puchýřcích na pokožce stejně jako v dýchacích cestách, může se tedy šířit dotykem i vzduchem. Kontaktem s infikovanou osobou se nakazí až devět z deseti osob, které nemají protilátky. Nemocní jedinci jsou nakažliví od výskytu první neštovičky až po úplné zaschnutí poslední, tedy po celou dobu průběhu nemoci.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Inkubační doba planých neštovic se pohybuje mezi 14 a 21 dny. Zhruba po dvou týdnech od infikace se mohou objevit první, nespecifické příznaky onemocnění, tzv. prodromy. Předcházejí klinickým příznakům asi o tři dny. U dětí mají mírný, nenápadný průběh, u dětí starších deseti let a dospělých už mohou být závažnějšího rázu. Mezi prodromy patří zejména horečka, zimnice, žaludeční potíže či průjem, bolest kůže nebo svědění v místech, kde se později objeví vyrážka. Horečkou a bolestmi hlavy se ovšem již ohlašuje onemocnění, přicházející do jednoho až dvou dnů. V této chvíli pacient již je infekční.

Nejtypičtějším příznakem planých neštovic jsou neštovičky, puchýřky vyplněné bezbarvou tekutinou. Vyskytují se hlavně na hlavě a končetinách, mohou se však objevit i na pochvě, konečníku, sliznici nosohltanu a horních cest dýchacích či na očních víčkách. Prvním stadiem neštoviček jsou tzv. makuly, skvrny na kůži. Ty postupně přecházejí ve svědivé puchýřky, na kterých zhruba po osmi hodinách vznikají zaschlé strupy - krusty.

Vyrážka postupuje po vlnách, asi po pěti dnech, některé puchýřky tedy mohou být již téměř zahojené, zatímco jiné se teprve vytváří. Akutní fáze planých neštovic trvá pět až sedm dní, po dvaceti dnech se zcela zhojí veškeré kožní projevy a po vytvoření krust na všech neštovičkách pacient přestává být infekční.

Hrozí u onemocnění planými neštovicemi nějaké komplikace?

Bohužel ano. Hrozí riziko tzv. sekundární bakteriální infekce, způsobené zejména stafylokoky. Ohroženi jsou též lidé s narušenou imunitou, u nichž může dojít k onemocnění pneumonií, meningoencefalitidou či zánětem jater. Pneumonie hrozí zvláště dospělým kuřákům.

Virus planých neštovic prostupuje placentou a může infikovat plod, čímž může způsobit těžké poškození plodu. U infikovaných novorozenců se může rozvinout infekce, vedoucí až k poškozením orgánů včetně centrální nervové soustavy.

Plané neštovice mohou též přejít v tzv. latentní fázi, kdy se virus ukrývá v nervových gangliích, neprojevují se příznaky onemocnění a virus není ničen imunitním systémem hostitele. Při probuzení viru, například poškozením ganglií, vede infekce ke vzniku pásového oparu.

Jak se plané neštovice léčí?

Jelikož je toto onemocnění virového původu, nelze jej léčit antibiotiky a antivirová terapie se u většiny případů nepoužívá. Léčba planých neštovic je proto pouze symptomatická - podávají se léky pro snížení horečky, puchýřky se potírají tekutým pudrem či mastmi, čímž se zabraňuje svědění.

Existuje proti planým neštovicím vakcína?

Ano, existuje, a je vysoce účinná. Podává se zejména dospělým lidem, kteří plané neštovice neprodělali a u nichž hrozí vysoké riziko nákazy, např. učitelé.

Nákup on - line

Široká nabídka vitamínů, minerálů a potravinových doplňků

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Plané neštovice"

Razítko stránky
15.8.2008 22:45:58

Generováno
22.2.2019 22:26:43