Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza nebo také nazývaná polibková nemoc patří k virovým onemocněním a je způsobena EB virem (vir Epsteina a Barrové).

Na které orgány mononukleóza útočí?

Mononukleóza postihuje zejména slezinu a játra, dále uzliny (hrtanové i tylní) a vnitřní žlázy.

Jak se mononukleóza přenáší?

Jak už samotná přezdívka napovídá, jde především o přenos prostřednictvím slin. Jednak přímo líbáním, což je nejčastější způsob nákazy a nebo nepřímo rukama a z předmětů potřísněných slinami.

Koho nejčastěji mononukleóza postihuje?

Nejčastěji jsou mononukleózou nakažené děti a dospívající mládež. Ale ani u dospělých není toto onemocnění vyloučeno, pak však mívá těžší průběh. K propuknutí mononukleózy přispívá hlavně snížená imunita organismu, velký stres a nervové vyčerpání.

Jaké jsou příznaky mononukleózy?

Mononukleóza je velmi často chybně diagnostikována jako angína, protože mívá podobné symptomy. Teprve později, kdy neúčinkují antibiotika, bývá pacient testován na přítomnost virů.

Hlavními příznaky jsou únava, horečka až 40?C, bolest v krku, zvětšení lymfatických uzlin. Nemoc však může doprovázet i zvětšení jater a sleziny, otoky kolem očí, tvorba pupínků, ale může také být zcela bez příznaků.

Jak se léčí mononukleóza?

Hospitalizace v nemocnici je nutná jen při opravdu vážném průběhu, jinak pro léčbu mononukleózy je nejlepší klid a dieta. I zde platí, že čím přísněji je dodržována dieta, tím větší šance je na brzké uzdravení.

Léky se u mononukleózy užívají jen ke zmírnění doprovodných chorob, jako je kašel nebo rýma. Ke snížení horečky jsou používány antipyretika, která zároveň tlumí i bolest. Antibiotika nemají na nemoc vliv, protože jde o onemocnění virové.

Doba léčení mononukleózy

Čas potřebný k vyléčení mononukleózy může být velmi různý. Většinou se však jedná o rozmezí 3 - 6 měsíců. Tři měsíce trvá léčba jen za velmi příznivých podmínek a v případě slabšího průběhu nemoci.

Většinou však musí být pacient doma asi 1 měsíc. Dietu musí držet 2-4 měsíce a fyzicky se šetřit musí ještě nějakou dobu poté. Doporučuje se necvičit.

V čem spočívá dieta při léčbě mononukleózy?

V případě mononukleózy se jedná o dietu omezující živočišné, především propalované tuky a tuky bohaté na uhlohydráty. Vhodná je především lehce stravitelná strava, zdraví prospěšná.

Jaké mohou být komplikace při mononukleóze?

Při mononukleóze, jak už bylo řečeno, záleží na věku pacienta. Čím je pacient starší, tím větší je u něj pravděpodobnost, že průběh mononukleózy u něj bude větší a vzniknou komplikace.

Jaterní komplikace, která představuje riziko vzniku Žloutenky.

Plicní komplikace, při kterých nejsou dýchací cesty volně průchodné a výsledkem může být i udušení.

Krevní komplikace, jsou přechodné, ale zahrnují pokles množství bílých krvinek, nebo předčasné odumření červených krvinek v důsledku boje imunitních buněk s virem.

Neurologické komplikace (zánět mozkových blan), které jsou sice jen ojedinělé a odeznějí bez jakýchkoliv následků.

Nákup on - line

Široká nabídka vitamínů, minerálů a potravinových doplňků

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Mononukleóza"

Razítko stránky
30.7.2009 20:15:35

Generováno
22.2.2019 22:27:21