Minerály

Minerální látky

Minerální látky jsou látky neorganického původu a jsou nezbytnou součástí naší výživy. Lidský organismus minerální látky potřebuje, ale nedokáže si je sám vytvořit a jsou přijímány do těla formou potravy a vodou.

Rozdělení minerálních látek

Minerální látky dělíme na minerály a stopové prvky, podle množství, v němž je potřebujeme.

Minerály se v lidském organismu vyskytují v množství desítek až tisíce gramů a jejich denní potřeba se pohybuje řádově ve stovkách miligramů až gramech. Mezi tyto minerály patří vápník, fosfor, draslík, hořčík, chlór a sodík.

Stopové prvky jsou např. železo, zinek, jód, aj., jejich denní potřeba je řádově v miligramech nebo mikrogramech.

K čemu slouží minerály?

Minerály jsou důležité pro růst a pro metabolismus celého organismu. Podílejí se na výstavbě tělesných tkání, podmiňují stálý osmotický tlak v tělesných tekutinách, regulují, aktivují a kontrolují metabolické pochody. Neméně důležité jsou minerály i pro vedení nervových vzruchů. Minerální látky se uplatňují dokonce jako aktivátory nebo součásti hormonů a enzymů. Celá řada minerálních látek hraje důležitou úlohu v prevenci proti civilizačním chorobám.

Nedostatek minerálních látek

U dospělých i dětí často dochází k nedostatku minerálů, především z důvodu špatné výživy. U minerálních látek nejde totiž jen o množství jednotlivých přijímaných minerálních látek, ale i o jejich vzájemný poměr v lidském organismu.

Tři pásma příjmu minerálních látek

Deficitní, při kterém je v organismu nedostatek těchto látek, optimální a nakonec toxické. Toxické pásmo může nastat při nadměrném příjmu některých prvků jako např. kadmium, vanad, arzén, hliník, selen.

Nákup on - line

Široká nabídka minerálů a potravinových doplňků

Kam dál?

Alergie Očkování Vitamíny

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Minerály"

Razítko stránky
5.3.2009 20:29:52

Generováno
22.2.2019 22:27:18