Meningitida

Co je meningitida?

Meningitida je záludná nemoc, známá hlavně jako zánět mozkových blan a patří k nejdramatičtějším a nejrychlejším infekčním onemocněním, u kterého dochází k zánětu mozkových obalů neboli meningů.

Jaké jsou druhy meningitid v ČR?

Vědci dnes znají 13 skupin meningokoků. U nás převažují skupiny B a C, kdy B nejčastěji postihuje malé děti, skupina C pak zase ohrožuje starší děti a adolescenty. Lidé nad 30 let již většinou s tímto onemocněním problémy nemají. Vzácně se v ČR objevuje i kmen A, který je však typický především pro severní Afriku a Velkou Británii, kde má úmrtnost do 25%. V roce 2005 se u nás objevily již i mutace meningokoka kmene B na C, který je agresivnější než dosavadní.

Jaké jsou formy meningitidy?

U meningitidy hovoříme o dvou základních formách a to podle původu meningitidy. Je to hnisavá meningitida, která je nejčastěji bakteriálního původ a nehnisavá (aseptická) meningitida, která je nejčastěji původu virového.

Jak se přenáší meningokokové nákazy?

K nákaze meningokoky dochází kapénkovým způsobem (kašlem, kýcháním a líbáním). Výhradním zdrojem a přenašečem nákazy může být člověk.

Meningokok se nachází v horních cestách dýchacích asi u desetiny obyvatel ČR, aniž by jim působí jakékoli potíže. Nosičství meningokoka bývá většinou krátkodobé, samo odezní a u zdravých nosičů se nevyvíjí v žádné závažné onemocnění. Toto tzv. pokojné soužití s meningokokem může dokonce působit i příznivě na člověka, protože vyvolává tvorbu ochranných protilátek, čímž vzniká tak přirozená imunita.

K rozhodnutí, zda vyústí setkání člověka s meningokokem jen k nosičství nebo onemocnění, dochází velmi rychle. Hlavní roli zde hrají obranné mechanismy člověka i síla meningokoka vyvolat onemocnění.

Meningokoky způsobující závažná onemocnění se výrazně liší od meningokoků nalézaných u zdravých nosičů!

Co způsobuje meningokokové nemoci?

Hnisavé meningitidy mohou být způsobeny skoro jakoukoli pro člověka nebezpečnou baktérií, která způsobí těžký zánět v blízkém okolí mozku (např. zánět středního ucha) a pronikne k mozkovým obalům. Za normálních okolností však hnisavou meningitidu působí jen několik bakterií.

Neisseria meningitidis, která způsobuje meningitidu především u mladých lidí. Tato bakterie je velmi nebezpečná, protože snadno proniká do krve a způsobuje sepsi a často končí smrtelně. Existují v několika podobách, a proto jsou označovány skupinami A, B, C apod. V Evropě se vyskytují především meningokoky skupin A, B a C. U nás jsou nejčastější skupiny bakterií B a C.

Streptococcus pneumoniae

Haemophilus influenzae je častým původcem v případě meningitid u malých dětí.

Nehnisavé meningitidy způsobují některé viry, zejména však herpes viry. Tyto typy obvykle neohrožují život, ale dokáží zanechat řadu trvalých následků.

Ohrožené skupiny?

Nákazami meningitidy bývají nejčastěji ohroženy děti do 4 let a mládež ve věku od 15 do 20 let. Velkým rizikových předpokladem je však také pro meningokokovou infekci i pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru. Nelze však podceňovat ani rizikovou skupinu, kterou jsou děti vyrůstají v rodinách kuřáků. Kouřením cigaret rodiče zvyšují riziko nákazy u svých dětí, protože meningokokové bakterie se lehčeji zachycují na ústní a nosní sliznici poškozené kouřem z cigaret.

Příznaky meningitidy?

V počátečním stadiu se meningitidy dají jen těžko rozpoznat. První příznaky jsou totiž téměř stejné jako u chřipky a k rozvinutí nemoci může u někoho dojít až do tří dnů, ale u někoho dalšího do několika hodin. Většinou se objeví bolesti hlavy, kloubů, svalů, spavost, vysoké teploty či výsev červených skvrnek nebo malých modřin, které neustále přibývají. Ne, všichni postižení mívají tyto příznaky. Dokonce jsou případy, kdy nakažení meningokokem neměli žádný z těchto příznaků.

U meningokokových infekcí jako je hnisavý zánět mozkových blan, patří k doprovodným příznakům ještě i zvracení, poruchy vědomí, křeče. Kožní příznaky se nemusí vždy objevit.

U nejtěžší formy meningokokového onemocnění dochází k prudké sepsi, která rychle přechází do septického šoku se selháním životně důležitých orgánů, jako jsou plíce a ledviny. Tyto případy končí ve většině případů smrtí. Naštěstí se vyskytuje jen vzácně.

Inkubační doba?

Doba od nákazy člověka meningokokem do rozvinutí znatelných příznaku meningokokového onemocnění, je 1 až 6 dnů, nejčastěji jsou to však 3 - 4 dny.

Jaká je prevence meningokokových onemocnění?

Úplně nejlepší prevencí proti meningokovým onemocněním je očkování. Zatím, však lze předcházet jen onemocněním serologické skupiny C. Nová generace tzv. konjugované vakcíny dostupné v ČR zaručuje dlouholetou ochranu.

Očkovat lze děti již dvou měsíců, adolescenty i dospělé.

Proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny B, zatím nebyla vyvinuta použitelná vakcína.

Následky meningokových onemocnění?

Mezi komplikace patří nejčastěji zánět osrdečníku a srdečního svalu, popřípadě kloubů.

Meningokokové onemocnění mohou zanechat trvalá postižení svalů, podkožní tkáně a kůže, dokonce i ztráty prstů či sluchu. V ojedinělých případech se objeví i neurologické následky (např. obrna, epilepsie). Záchrana a přežití pacienta závisí na rychlosti, s jakou je nemocnému poskytnuta lékařská pomoc. Často jsou první příznaky nemoci opomíjeny a ráno je pak dítě nalezeno již mrtvé nebo v pokročilém stádiu nemoci. Všechny formy meningokové nákazy je nutné léčit v nemocnici, nejlépe na jednotkách intenzivní péče. Úmrtnost se pohybuje do 10%.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Meningitida"

Razítko stránky
11.6.2008 21:30:25

Generováno
22.2.2019 22:26:38