Laringitida

Laryngitida

Laryngitida (laryngitis) je bakteriální zánět hrtanu (hlasivek). Jedná se o velmi závažné onemocnění a v některých případech může způsobit dokonce i smrt pacienta. Akutní stav, který může napáchat velké škody na zdraví ba dokonce ohrozit i život se týká převážně dětí do 3 let. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění. Laryngitida vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka končí i nemocničním ošetřením.

Jaké jsou příznaky laryngitidy?

K hlavním příznakům onemocnění laryngitidy patří oslabení schopnosti dýchat a vydechnout. Dásně a rty jsou nafialovělé (cyanóza), horečka kolem 38 stupňů a dráždivý "štěkavý" kašel. Mezi další projevy laryngitidy patří chrapot, ztráta hlasu a bolesti hrtanu.

Co způsobuje laryngitidu?

Laryngitida je onemocnění způsobené virovou nebo bakteriální infekcí. Někdy však mezi příčiny vzniku onemocnění mohou patřit vlivy tepelné alergie nebo inhalace chemických látek. Laryngitida může být chronická či akutní.

Kdy se laryngitida nejčastěji projevuje?

Zvýšený výskyt onemocnění laryngitidou je zaznamenáván v podzimních a zimních měsících.

Jaká je první pomoc při laryngitidě?

První pomoc u laryngitidy musí být cílená a rychlá, protože v případě dětí může jít i o život. Doporučuje se okamžitý zábal do přikrývek, otevřít okno a pustit na dítě chladný vzduch i za cenu toho, že by dítě mohlo lehce prochladnout. Nejdůležitější je totiž studený vzduch, který dítě musí vdechovat a který mu pomůže ke snížení otoku v hrdle. Dalším krokem je pak neprodlené přivolání lékaře. V případě, že by došlo u dítěte k zástavě dýchání, je nutné okamžitě zahájit umělé dýchání.

Jak předcházet laryngitidě?

Nejlepší prevencí laryngitidy je úprava domácího prostředí. Dýchací cesty mají oslabenou obranyschopnost díky nadměrnému teplu a suchu v domácnostech. Proto je důležité používat zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo třeba pověsit jen vlhký ručník v místnosti. Nekouřit, protože cigaretový kouř nejen dráždí dýchací cesty, ale i snižuje jejich samočisticí schopnost.

Dobré je i zvýšit fyzickou aktivitu. Pravidelným pohybem na zdravám vzduchu a otužováním.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Laringitida"

Razítko stránky
26.4.2009 21:38:39

Generováno
22.2.2019 22:28:38