Infarix Hexa

Co je to Infarix Hexa?

Infarix hexa je vakcína, podávaná především dětem a chránící před následujícími šesti nemocemi: tetanu, záškrtu, černému kašli, hepatitidě typu B, dětské obrně a onemocněními, které způsobuje bakterie Haemophilus influenzae typu b. Žádná ze složek vakcíny nemůže vyvolat onemocnění, proti kterému je vakcína použita.

Kdy by se Infarix neměl podávat?

Pokud dítě kdykoliv předtím postihla alergická reakce na vakcínu proti některému z výše zmíněných šesti onemocnění, pokud se u dítěte projevily nežádoucí účinky po podání vakcíny proti černému kašli, postihující nervový systém, jestliže se u dítěte projevila alergická reakce na podání vakcíny Infarix Hexa, zahrnující především dušnost, otoky tváře či jazyka a svědivou vyrážku. Infarix Hexa by dále neměl být podán dítěti s infekčním onemocněním a teplotou vyšší než 38°C. Mírná infekce či lehce zvýšená teplota by neměla účinky vakcíny ovlivnit, nicméně je třeba o ní zpravit lékaře.

Jak se Infarix Hexa podává?

Vakcína se aplikuje formou injekce do svalu. Nikdy nesmí být aplikována nitrožilně. Dítěti jsou postupně podány tři dávky vakcíny, a to vždy nejméně s měsíčním rozestupem. V případě, že se pacient nemůže dostavit ve smluveném termínu, je možné domluvit si termín náhradní, důležité je, aby dítěti byly podány všechny tři dávky Infarixu. Pokud tomu tak není, ochrana proti infekcím nemusí být dostačující. Lékař někdy může rozhodnout o podání Infarixu ve více dávkách, případně aplikovat dávku posilující.

Jaké mohou být nežádoucí účinky aplikace Infarixu Hexa?

Po podání Infarixu se - stejně jako u mnoha jiných vakcín - může objevit nepříjemný pocit či bolest v místě vpichu, je možné pozorovat zarudnutí či otok. Tyto příznaky však do několika dnů samy vymizí. Mezi další nežádoucí účinky Infarixu Hexa patří nechutenství, horečka nad 38°C, spavost a podrážděnost, neklid a také častější a neobvyklý pláč. Pokud tyto nežádoucí účinky přetrvávají delší dobu nebo se prohlubuje jejich závažnost, je vždy třeba totu skutečnost oznámit ošetřujícímu lékaři.

U vakcíny Infarix se také mohou objevit alergické reakce, zahrnující zejména svědivou vyrážku, otoky obličeje a v okolí očí, potíže s dýcháním či polykáním. Alergické reakce se obvykle dostavují ještě před opuštěním ordinace lékaře, nicméně pokud je zpozorujete, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Velmi vzácně se může vyskytnout kolaps a ztráta vědomí, křeče a záchvaty nebo se v místě vpichu objeví tvrdá bulka. Dalším velice vzácným nežádoucím účinkem může být otok celé končetiny, do níž byla vakcína vpravena. Vzácná je též reakce na očkování proti hepatitidě typu B, kdy se u očkovaného objeví krvácení a snadnější tvorba modřin.

Jak se Infarix Hexa snáší s jinými vakcínami a léky?

Před podáním vakcíny Infarix je třeba informovat lékaře o všech lécích, které dítě užívá či v poslední době užívalo, a to včetně léků bez předpisu. Taktéž by měl ošetřující lékař předem vědět, zda a jaká vakcína byla dítěti nedávno aplikována.

Kam dál?

Encepur Fluarix Gardasil Prevenar Rabipur Varilrix

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Infarix Hexa"

Razítko stránky
15.8.2008 22:26:20

Generováno
22.2.2019 22:27:07