Hořčík

Hořčík

Hořčík plní mnoho funkcí v organismus a člověk bez hořčíku nemůže být zdravý. Hořčík funguje především jako regulátor srdečního rytmu a svalové kontrakce. Chrání nervy a pomáhá tělu k využití vitaminu C, E a přeměňovat glukózu na energii. Hořčík je navíc antistresový činitel, který působí protialergicky, protizánětlivě a antitoxicky.

Hořčík je v těle nepostradatelný i pro metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Hraje významnou roli i v mnoha jiných oblastech, jako například při vzniku estrogenů, v procesu srážení krve, v činnosti střev, žaludku a močového měchýře.

Nedostatek hořčíku

Bohužel většina lidí a to i dětí trpí nedostatkem hořčíku. Hlavním důvodem je, že k látkové přeměně cukru a výrobků z bílé mouky využívá organismus právě hořčík. Proto by konzumace sladkostí neměla hlavně u dětí překračovat rozumnou míru. V případě, že dojde k nedostatečnému přísunu hořčíku v potravě, čerpá organismus hořčík z kostí.

Jak lze poznat nedostatek hořčíku?

Při dlouhodobém nedostatku hořčíku se projeví křeče ve svalech (lýtkách), dále závratě, nervozita, střídání průjmu se zácpy, tik v oku. Znakem nedostatku hořčíku, může být i ranní únava, i po hodinách spánku, nespavost, noční pocení, bušení srdce, padání vlasů, lámavé nehty, rychlá únava, citlivost na změny počasí, časté bolení hlavy a potíže s koncentrací.

Kdy zvýšit příjem hořčíku?

Na větší příjem hořčíku by se mělo dbát u dětí v období rychlého růstu, v období těhotenství a kojení, kdy se bez většího přísunu hořčíku organismus ani neobejde, dále při výkonnostních sportech a při déle trvajícím stresovém zatížení.

K nadbytku či přímo předávkování hořčíkem z potravy u zdravého člověka nemůže dojít.

Jak dobře aktivovat hořčík v lidském organismu?

Hlavní podmínkou pro dobrou aktivaci hořčíku je dostatek vitamínu E a poměr hořčík a vápníku v těle 1:2.

Kde lze najít hořčík?

Mezi rostlinné zdroje patří zelená zelenina (listová), luštěniny, různá semínka, ořechy, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, pšeničné klíčky, některé minerálky, jablka, ostružiny, maliny, jahody, klíčky.

Živočišné zdroje jsou ryby, sýry, žloutek, drůbež.

Nákup on - line

Široká nabídka potravinových doplňků a minerálů

Kam dál?

Fosfor Chrom Vápník Železo

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Hořčík"

Razítko stránky
3.4.2009 22:03:49

Generováno
22.2.2019 22:27:45