Hepatitida typu B

Hepatitida typu B

Virová hepatitida typu B se přenáší pohlavním stykem a kontaktem s nakaženou krví a to i sdílením injekční stříkačky nebo v těhotenství z matky na dítě. Nejrizikovější skupinou je mládež mezi 15. a 24. rokem života.

Inkubační doba je u hepatitidy typu B 4 týdny až 6 měsíců. Po této době má mnoho lidí již pouze mírné příznaky podobné chřipce.

Mezi příznaky nemoci patří slabost, nevolnost, nechutenství, únava nebo kožní vyrážky. Typickým projevem je i žloutenka neboli žluté zbarvení kůže a očního bělma. Samozřejmě však i tento typ hepatitidy, může také probíhat bez všech těchto známých příznaků.

V případě hepatitidy typu B nemusí dojít k úplnému uzdravení. Virus v těle pacienta může přežívat dál a nemoc pak trvá v tzv. chronické formě. K takovému případu dochází hlavně u lidí, kteří nemají žádné příznaky, a tudíž o nemoci nevědí a jsou tak zdrojem nákazy pro okolí.

Pacienti s chronickou formou hepatitidy typu B jsou ohroženi rozvojem jaterní cirhózy a rakoviny jater.

Existuje očkování proti hepatitidě typu B?

I hepatitidě typu B je možné se vyhnout očkováním. V České republice je od roku 2001 očkování proti tomuto typu zařazeno do dětských očkovacích programů. Očkováni jsou kojenci v 1. roce života a děti ve věku 12 let.

Chcete-li se hepatitidě bránit a nepatříte do uvedených skupin, musíte si vakcíny koupit. Mezi nejznámější u nás patří Engerix-B, Fendrix, HBVAXPRO, Infanrix Hexa, Twinrix. Očkování probíhá většinou třikrát v různých časových intervalech.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Hepatitida typu B"

Razítko stránky
24.5.2008 21:25:09

Generováno
22.2.2019 22:28:27