Hepatitida typu A

Hepatitida typu A

Virová hepatitida typu A, patří k nejrozšířenějším a nejčastějším.

Dříve byla nazývána jako infekční žloutenka, neboť právě žloutenka je často jejím průvodním jevem. Přenáší se potravinami a vodou v případě jejich nečištění např. fekáliemi, ale i nedostatečnou hygienou prostřednictvím špinavých rukou, především u dětí. Je však také přenosná krví nebo pohlavním stykem.

Hepatitida typu A skoro nikdy nepřejde do stádia chronického.

K projevu nemoci dojde mezi 15 a 45 dnem od nákazy a příznaky mohou být, tmavá moč, světlá stolice, zažloutlá bělma a kůže, celková únava. Především u dětí a mladých se však nemusí vůbec projevit a často se stává, že nemoc přechodí aniž by ji registrovali.

Lze hepatitidě typu A předejít očkováním?

Proti hepatitidě A lze očkovat. U nás k nejznámějším očkovacím látkám patří Havrix, Avaxim, Twinrix. Pro dobrou regenerace jater je nutné po dobu zánětu striktně dodržovat alkoholovou abstinenci.

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Chřipka Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Hepatitida typu A"

Razítko stránky
23.5.2008 20:59:26

Generováno
22.2.2019 22:26:48