Gardasil

Co je to Gardasil?

Gardasil je vakcína, chránící proti nákaze lidskými papillomaviry, konkrétně se jedná o papillomaviry typu 6, 11, 16 a 18, které jsou zodpovědné za většinu karcinomů děložního čípku i vzniku bradavic na genitáliích, jedná se tedy o nejnebezpečnější typy lidského papillomaviru. Gardasil se skládá pouze z proteinů těchto virů a v žádném případě nemůže vyvolat onemocnění, proti kterému je tato vakcína používána.

Kdy se Gardasil nesmí podat?

Vakcína Gardasil se nesmí podat osobám, které jsou alergické na některou z jejích složek, u nichž se při podání vakcíny objevila alergická reakce či osobám s vysokými horečkami. Slabá horečka či nachlazení však není důvodem pro odklad očkování.

Jak a kdy se Gardasil podává?

Vakcína Gardasil se podává celkem ve třech dávkách. První se podává ve zvolený den, druhá nejlépe s odstupem dvou měsíců od podání první dávky a třetí s odstupem asi šesti měsíců po první dávce. Očkovací schéma ovšem může být pružnější, na tomto místě se doporučuje porada s lékařem, který vakcinaci provádí.

Gardasil se podává do svalu, nejlépe svalu v horní části paže či stehna. Pokud není dodrženo schéma tří dávek, nemůže být plně zaručena ochrana proti nákaze lidskými papillomaviry.

Je možné podat Gardasil těhotným či kojícím ženám?

Ženy těhotné, plánující otěhotnět nebo takové, které otěhotněly v období vakcinace, by se měly vždy poradit se svým lékařem. Podání vakcíny kojícím ženám je povoleno.

Jaké jsou nežádoucí účinky Gardasilu?

Velmi často se u očkovaných osob objevují mírné nežádoucí účinky, zahrnující bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu, stejně tak mírné horečky. Dále se v místě vpichu může objevit svědění, případně krvácení. Vzácnou reakcí je vyrážka, případně dýchací obtíže.

Ovlivňuje Gardasil schopnost řídit či obsluhovat stroje?

Gardasil patrně tyto schopnosti nijak neovlivňuje.

Jak se Gardasil snáší s jinými vakcínami, popř. léky?

V případě užívání léků by měla pacientka v každém případě informovat lékaře. Gardasil nemusí optimálně účinkovat v případě, že pacientka užívá léky potlačující imunitu. Ovlivnění účinnosti Gardasilu užíváním antikoncepce (např. ve formě pilulek) nebylo prokázáno.

Současně s Gardasilem je možno podat vakcínu proti hepatitidě typu B, podanou však do jiného místa těla.

Kam dál?

Encepur Fluarix Infarix Hexa Prevenar Rabipur Varilrix

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Gardasil"

Razítko stránky
15.8.2008 21:03:13

Generováno
22.2.2019 22:27:37