Fluarix

Co je to Fluarix?

Fluarix je jedna z nejčastěji používaných vakcín proti chřipce. Jedná se o inaktivovanou vakcínu.

Co je třeba vzít v úvahu před očkováním?

Vakcína nesmí být podána, pokud očkovaný trpí přecitlivělostí na vejce, kuřecí bílkoviny, formaldehyd nebo kteroukoliv ze složek vakcíny.

Očkování je také třeba odložit, pokud očkovaný trpí infekčním onemocněním, doprovázeným vysokou teplotou. Dále by měl zájemce o očkování informovat lékaře či sestru o těchto skutečnostech: zdravotní problémy po předchozím podání vakcíny, zjištěná porucha imunity, užívání léků nebo podání jiné vakcíny v poslední době, jakákoliv alergie, zjištěné onemocnění, projevující se zvýšenou krvácivostí, těhotenství nebo podezření na těhotenství.

Jak se Fluarix podává?

Fluarix se podává zpravidla intramuskulárně, tzn. do svalu, nejčastěji se jedná o ramenní sval. Vakcína nesmí být nikdy podána do cévy!

Vakcína Fluarix se podává dospělým a dětem od 36 měsíců věku v jedné dávce o objemu 0,5 ml. Dětem od šesti do šestatřiceti měsíců se podává jedna dávka o objemu 0,25 nebo 0,5 ml. Dětem do devíti let věku, které ještě nebyly očkovány, je vhodné podat druhou dávku vakcíny, a to s odstupem nejméně čtyř týdnů od termínu podání první dávky.

Jaké jsou nežádoucí účinky Fluarixu?

V místě vpichu se může objevit zarudnutí, ztvrdnutí, bolest nebo svědění, případně otok. Tyto reakce obvykle do několika dnů vymizí.

Dalšími nežádoucími účinky může být bolest hlavy, svalů a kloubů, únava či nevolnost, svalový třes, zimnice, horečka, nadměrné pocení. Očkovaný může pozorovat nadměrnou tvorbu modřin nebo tečkovité krvácení sliznic. Potíže mohu být i neurologického charakteru - bolest nebo zánět nervů, křeče, může se vyskytnout i Guillain-Barréův syndrom, což je zánět nervových kořenů, vedoucí k ochrnutí až smrti. K obtížím neurologického původu patří i zánět mozku či míchy.

Velmi řídce se vyskytujícím nežádoucím účinkem je závažná alergická reakce na některou ze složek vakcíny, projevující se svěděním, vyrážkou, ztíženým polykáním a dýcháním, otoky víček a obličeje.

Pro koho není vakcína vhodná?

Pro děti do šesti měsíců věku, lidi alergické na kuřecí bílkoviny či vejce nebo kteroukoliv složku vakcíny. Těhotné ženy a ženy, které mají podezření, že by mohly být těhotné, tuto informaci musí sdělit sestře či lékaři. Během vakcinace je možné kojit.

Kam dál?

Encepur Gardasil Infarix Hexa Prevenar Rabipur Varilrix

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Fluarix"

Razítko stránky
13.8.2008 21:36:09

Generováno
22.2.2019 22:28:52