Chřipka

Co je to chřipka?

Chřipka je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, způsobené viry. Jedná se o často podceňované onemocnění, ovšem chřipka může způsobit rozsáhlé epidemie a skončit i úmrtím, proto skutečně není vhodné tuto chorobu podcenit.

Co chřipku způsobuje?

Jak bylo dříve uvedeno, chřipka je choroba virového původu. Virus chřipky se vyskytuje celkem ve třech typech, označených A, B a C. První dva typy bývají nejčastější příčinou nákazy lidí, přičemž typ A infikuje lidi a některá zvířata, zatímco typ B způsobuje onemocnění chřipkou výhradně u lidí.

Tyto dva typy chřipkového viru každoročně podléhají mírným genetickým mutacím, jednou za dvacet či třicet let pak dochází k výrazným změnám genomu viru a takto pozměněný virus způsobuje epidemie či dokonce pandemie chřipky.

Jak se chřipka přenáší?

Chřipka je infekční onemocnění, přenášející se nejčastěji kapénkovým způsobem - tedy mluvením, kýcháním či kašláním. Potenciálním zdrojem nákazy chřipkou se může stát člověk i zvíře, podle podtypu choroby. Chřipka je sezónní onemocnění, vyskytující se nejčastěji na jaře a v zimě.

Jaké jsou příznaky onemocnění chřipkou?

Chřipka má poměrně krátkou dobu inkubace, ta se pohybuje mezi 12 a 48 hodinami. Poté již nastupují první příznaky onemocnění, zpravidla velmi rychle a náhle.

Dostavují se velice vysoké teploty, které se mohou pohybovat i za hranicí 40°C, dále se objevuje třesavka a zimnice. Nemocný trpí bolestmi hlavy, kloubů i svalů, dostavuje se schvácenost. Někteří lidé mají zažívací obtíže, průjem či nechutenství, nutkání ke zvracení, malé děti velmi často skutečně zvrací, častá je spavost, omámenost či dokonce halucinace.

Obvyklým příznakem chřipky je suchý, dráždivý kašel, doprovázený občas bolestí za hrudní kostí. U některých pacientů se dostavuje okamžitě, u jiných až později. Nekomplikované onemocnění chřipkou zpravidla trvá pět až deset dní.

Hrozí u chřipky nějaké komplikace?

Samozřejmě ano. Někdy se může stát, že sliznici, oslabenou nemocí, napadnou jiné viry či bakterie a způsobí tzv. superinfekci, při které teplota opět stoupá, příznaky trvají déle a objevují se nové. U dospělých lidí je tímto přidruženým onemocněním nejčastěji zápal plic, zánět průdušek a vedlejších nosních dutin, u dětí se často jedná o zánět středního ucha. Lidé, trpící nějakou chronickou chorobou, často trpí zhoršením příznaků chronického onemocnění.

Kdo je nejvíc ohrožen komplikacemi?

Chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé se sníženou imunitou, tedy staří lidé, malé děti, lidé vystavení velké fyzické či psychické námaze a lidé trpící chronickým onemocněním.

Jak se chřipka léčí?

Základem pro léčbu chřipky je naprostý klid na lůžku. Podává se větší množství vitamínů společně s dostatkem tekutin. V případě komplikací je nutná hospitalizace.

Existuje proti chřipce očkování a kdy je nejlepší nechat se očkovat?

Vakcína proti onemocnění chřipkou je pochopitelně dostupná, nejčastěji se jedná o neživé kultury. Vakcína musí obsahovat typy viru A i B, a to takové, aby byly účinné proti nejnověji se vyskytujícím formám tohoto viru.

Očkování se provádí zpravidla na podzim, ještě před začátkem chřipkové sezóny, protilátky v těle očkovaného vydrží zpravidla až tři roky, ovšem kvůli každoročním změnám v genetické informaci virů se doporučuje přeočkování každý rok.

Očkování je zároveň nejlepší prevencí proti onemocnění chřipkou, spolu s posilováním imunity např. otužováním a zdravým stravováním.

Nákup on - line

Široká nabídka vitamínů, minerálů a potravinových doplňků

Kam dál?

Hepatitida Hepatitida typu A Hepatitida typu B Hepatitida typu C Hepatitida typu D Hepatitida typu E Klíšťová encefalitida Laringitida Lymská borelióza Meningitida Mononukleóza Plané neštovice Pneumokok Rakovina děložního čípku Salmonelóza Tetanus Vzteklina

pojistenezdravi.cz

Prevence

Onemocnění

LinkEx

Očkovací látky

Vitamíny

Minerály

Technické informace o stránce "Chřipka"

Razítko stránky
13.8.2008 21:18:37

Generováno
22.2.2019 22:27:29